Hrisi adası

Hrisi, Gaiduronisi, ya da yerlilerin “Nisi” (ada) diye adlandırdıkları adacık,  İerapetra’nın güneyinde 10 mil mesafesinde bulunuyor. Oraya varıldığında geride kalanlar artık çok uzakta kalıyor …!

Yolculuk yaklaşık 50 dk sürüyor. Çizgili yunuslar (Stenella coeruleoalba) tekneye eşlik ettiği zaman bu yolculuğa bambaşka bir hava katar. Bu 5km2lik adadaki altın kumlar ve yemyeşil sular, 358,5 dönümlük bir alan kapsayan ardıç (Juniperus oxycedrus subsp.macrocarpa ve Juniperus phoenicea) ağaçları, bütün Avrupa’da korunma altına alınmış bir ekosistem oluşturuyor. Hrisi ıssız bir ada, fakat haya doludur. Ziyaretimiz sırasında kınalı keklik (Alectoris chukar), kertenkele (Podarcis erhardii), ince parmaklı geko (Cyrtopodion kotschyi) gibi hayvanlara rastlayabiliriz. Ayrıca küçük ak balıkçıl (Egretta garzetta) ve gri balıkçıl (Ardea cinerea) gibi göçmen kuşlar da adanın ziyaretçilerinden. Ada doğanı (Falco eleonorae), boz yelkovan (Calonectris diomedea) ve başka deniz kuşları Hrisi adasında yuvalarını emniyetli bir şekilde kurarlar.

Ağustos ayında çiçeklerini açan kum zambağının (Pancratium maritimum) kokusu ve kumsallarda bulunan rengarenk milyonlarca deniz kabuğu, Hrisi adasını ziyaret etmeniz için yeterli sebeplerden bazılarıdır.  Antik dönemlerde (özellikle Roma döneminde) mor rengini elde etmek için kullanılan kabuklu bir deniz hayvanı (Haustellum brandaris) burada da bulunuyor.

Bu adada gezmek, adanın bitki ve hayvanlarını görmek, berrak sularında yüzmek, ayaklarınızı kuma sokmak gibi deneyimleriniz bu küçük cenneti hakikaten unutulmaz kılacak.