Knosos Sarayı

Knosos Sarayı adadaki en önemli ören yeridir. Minos uygarlığının dört sarayının en büyüğü olup, Avrupa’daki en eski saray durumundadır. Tunç Çağında hem yönetim hem din merkezi görevi gördü. Bu sarayın efsanevi kralı Zeus ile Avrupa‘nın oğlu Minos’muş. Saray, yüzlerce odası ve 22 dönümü ile, Yunan mitolojisinin efsanevi labirentiymiş.

Sarayı ziyaret ettiğinizde, Avrupa’nın en eski uygarlığını keşfetme fırsatını bulmakla birlikte, Avrupa’daki en eski tahtı, dünyan en eski tiyatrosunu, gelişmiş su sistemlerini, klima teknolojisini, devasa depo odaları, restore edilmiş binaları, freskleri, büyük küpleri ve kutsal sembolleri görme şansınız olacak.

Saray ilk önce M.Ö. 2.000 yılında inşa edildikten sonra M.Ö. 1.700 yılında bir kere daha inşa edildi. En sonunda bir yangın sonucunda yandı. Mimari açıdan hakikaten çok gelişmiş: depremlere karşı duvarların içinde kalaslar, çok katlı binalar, kereste sütunlar, parlatılmış duvarlar vardı.

İraklio şehrinin güneyinde bulunan bu ören yeri, Yunanistan’ın 2. en önemli yer. Girit’teyken burayı ziyaret etmeyi ihmal etmeyiniz, çünkü Knosos Sarayı Avrupa’daki en önemli tarihi yerlerden biridir.