Samaria vadisi

(Mayıs-Ekim arası açıktır)

Samaria Girit’teki, Yunanistan’daki ve belki Avrupa’daki en meşhur vadidir. Ziyaretimiz Batı Girit‘teki Beyaz Dağlar’da, 1250m.lik rakımdan başlıyor. Libya Denizine, Aya Rumeli’ye kadar uzanan vadinin uzunluğu 16 kilometredir. Özel çevresel ve kültürel değeri sayesinde Milli Park statüsünü kazandırmıştır.

Vadiyi geçmek beş altı saatlik bir yürüyüş yeterlidir. Fakat bu bir yarış koşusu değildir! Buradaki ziyaretimizin sebebi bu güzel yeri görmek ve hissetmektir, nefes kesen kaya şekillerini ve burada yaşayanları izlemektir: Sakallı akbaba ve Kızıl akbaba gibi yiyecek arayan kuşlar, %30’dan fazla eğimli yamaçlarda yaşayan Girit’in yabani keçisi kri-kri (Capra aegagrus creticus). Giritlilerin hem lezzeti hem tedavi edici özellikleri için kullandığı yabani kokulu otların kokusunu alacağız burada. Samaria vadisinin tadını çıkarmak için fazladan bir iki saat burada geçirmemiz gerekecektir.

Aya Rumeli’ye varınca dinlenme fırsatını bulacağız. Tekneyle Sfakia köyüne geçeceğiz ve oradan ister Hanya’ya ister başka bir yere gidebiliriz.