Yasal

This page in EnglishEsta página en españolΗ σελίδα αυτή στα ελληνικά

Avrupa Standardizasyon Komitesi (CEN), 2011 yılında EN13809:2003 standartını yayımladı. Bu İngilizce metinde “turist rehberi” tanımı şöyle yapılmıştır:

Tourist Guide is a Person who guides visitors in the language of their choice and interprets the cultural and natural heritage of an area, which person normally possesses an area-specific qualification usually issued and/or recognised by the appropriate authority.

Yani, bir bölgenin kültürel ve doğal mirasını ancak eğitim görmüş ve kokart almış rehberler anlatabilir. Bu çerçevede, rehber olan birinin şoförlük yapamayacağı gibi, şoförler de rehberlik yapamaz.

Yunanistan’daki rehber kokartları aşağıdaki gibidir. Bu kokartı taşımayan biri rehber değildir.

Şimdiye kadar yurt dışında Türklere özel geziler düzenlemek ve bu gezilerde Türkçe konuşan yerli bir rehber bulmak neredeyse imkansızdı!
Artık Yunanistan’da Türkçe rehberiniz var! Girit ağırlıklı çalışmama rağmen, Yunanistan’ın her yerinde, kokartım sayesinde, rehberlik yapabiliyorum.
İlk defa alışılmış gezilerin dışında ve Girit’in Türkler için öneminin bilincinde düzenlenen, adadaki Osmanlı eserlerine ağırlık veren geziler organize edilebilir.
Şimdi tatilinizi sizin istediğiniz gibi planlama şansınız var.